U sklopu projekta Internacionalizacija diplomskih studijskih programa, kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Splitu, razvija se studij Podatkovne znanosti i inženjerstva pri Odjelu za informatiku. Za nastavnike, studente, ali i druge zainteresirane Laura Alessandretti i Luca Aiello održali su predavanje/radionica pod naslovom Digital Markets and Cryptocurrencies u prostorima PICS-a za širu zajednicu koja je pokazala interes za područje umjetne inteligencije i strojnog učenja.

Posljednjih godina svjedočili smo eksploziji tržišta kriptovaluta, digitalne imovine osmišljene kao medija razmjene. U ovoj raspravi predstavljena su nova istraživanja u području koja se usmjeravaju na pojedine aspekte koji uključuju: statističke značajke tržišta, dinamiku nadmetanja među valutama, međudjelovanje razvoja tehnologije i ponašanja tržišta i predviđanja cijena na tržištu te povrata ulaganja. U završnom dijelu rasprave uvela su se nova istraživanja tržišta Non Fungible Tokena, koji je jedan od novih koncepata tokenizacije i pametnih ugovora koji pokrivaju veće sfere poslovne logike i implementacije, ali koji se koriste i u kontekstu digitalne umjetnosti, igara i digitalnog kolekcionarstva.