Voditelj istraživačke grupe

Područje istraživanja:

– Umjetna inteligencija

Opis istraživanja:

Istraživanje je usmjereno prema razumijevanju inteligentnog ponašanja bioloških i umjetnih sustava za vrijeme rješavanja problema i učenja. Istražujemo temelje učenja i zaključivanja kod ljudi. Kombinacijom računalnih simulacija i bihevioralnih eksperimenata, težimo otkriti logiku na kojoj se temelje svakodnevni kognitivni procesi: stvaranje osjetilne reprezentacije, učenje koncepata, zaključivanje na sličnost i relacije između koncepata te donošenje odluka za vrijeme rješavanja problema. Ovim područjima pristupamo nizom znanstvenih metoda koje uključuju vrednovanje odraslih, djece i strojeva. Cilj istraživanja je bolje razumjevanje ljudskog učenja u smislu računalnih pojmova i primjena istih u oblikovanju i izgradnji sustava umjetne inteligencije temeljenih na ljudskom modelu učenja.

Kontakti s akademskim i drugim institucijama:

– FESB-Split

Opis dosadašnje suradnje:

Suradnja na istraživanjima vezanim uz modeliranje sustava temeljenih na principima umjente inteligencije.

Planovi budućih istraživanja:

Modeliranje učenja i podučavanja sa svrhom primjene na fizičke agente.

Popis odabranih znanstvenih radova:

1. Štula, Maja; Maras, Josip; Mladenović, Saša.
Continuously self-adjusting fuzzy cognitive map with semi-autonomous concepts. // Neurocomputing. 232 (2017) ; 34-51
2. Mladenović, Saša; Krpan, Divna; Mladenović, Monika.
Using Games to Help Novices Embrace Programming: From Elementary to Higher Education. // International journal of engineering education. 32 (2016) , 1B; 521-531
3. Zaharija, Goran; Mladenović, Saša; Dunić, Stefan.
Cognitive Agents and Learning Problems. // International Journal of Intelligent Systems and Applications. 9 (2017) , 3; 1-7
4. Zaharija, Goran; Mladenović, Saša; Maleš, Lada.
Unibot, a Universal Agent Architecture for Robots. // CIT. Journal of computing and information technology. 25 (2017) , 1; 31-45
5. Zaharija, Goran; Mladenović, Saša; Granić, Andrina.
Learning from Each Other: An Agent Based Approach. // Lecture Notes in Computer Science. 8514 (2014) ; 475-486
6. Krpan, Divna; Rosić, Marko; Mladenović, Saša.
Teaching Basic Programming Skills to Undergraduate Students // Proceedings of CIET 2014 / Plazibat, Bože ; Kosanović, Silvana (ur.).
Split : University of Split, 2014.
7. Mladenović, Saša; Granić, Andrina; Zaharija, Goran.
An Approach to Universal Interaction on the Case of Knowledge Transfer. // Lecture Notes in Computer Science. 8010 (2013) ; 604-613