Voditelj grupe
Članovi grupe
- doc. dr. sc. Nikša Čatipović (FESB)
- doc.dr.sc. Ivan Pivac (FESB)
- prof. dr. sc. Ante Bilušić (PMFST, Odjel za fiziku)
- prof. dr. sc. Ladislav Vrsalović (KTF Split)
- prof. dr. sc. Senka Gudić (KTF Split)
- Petar Ljumović, mag. ing. mech. (FESB)
- Matej Kljajo mag. ing. mech. (FESB)
- Karla Grgić mag.ing.industr.(FESB)
- Andrej Zvonimir Tomić mag.phys. (FESB)
Odjel/Katedra:
Odjel za politehniku
Opis istraživanja:
Fokus istraživanja grupe je na tankim metalnim filmovima nanesenim PVD postupkom magnetronskog raspršivanja kao presvlakama na različitim metalnim osnovama. Detaljnom eksperimentalnom analizom determiniraju se utjecajni parametri tehnološkog procesa te njegovi odzivi. Odzivne veličine koje se razmatraju su debljina slojeva, hrapavost površine, otpornost na koroziju i različite mehanizme trošenja, mehanička svojstva, itd. Poseban naglasak u istraživanju je stavljen na primjenu materijala koji su inače često zastupljeni u različitim inženjerskim primjenama, ponajviše u različitim strojarskim konstrukcijama i uređajima te antikorozivnoj zaštiti, a ovdje se detaljnije razmatraju i neke njihove nove kombinacije kao alternative u primjeni za poboljšanje performansi razmatranih sustava. Jedna od inače trenutno vrlo aktualnih u EU i svijetu, na kojoj je i ovdje fokus, je i primjena različitih metalnih presvlaka na titanskoj ili čeličnoj osnovi kao alternativni materijal za mikroporozni sloj anode membranskog elektrolizatora, a s ciljem smanjenja njegove trenutno primjetne degradacije u radu, pa time i poboljšanja performansi proizvodnje vodika, kao i trajnosti uređaja. S druge strane, naglasak je i na matematičkom modeliranju i optimizaciji odzivnih veličina s ciljem kreiranja robusnog sustava za predviđanje i efikasnije upravljanje tehnološkim procesom nanošenja tankih filmova. Matematičko modeliranje i optimizacija se provodi kombinacijom konvencionalnih metoda i metoda umjetne inteligencije, strojnog učenja i suvremene metaheuristike, koje se sve više koriste za opisivanje procesa i sustava posebno u situacijama gdje nije moguća primjena konvencionalnih metoda uslijed stohastičke prirode razmatranog problema. Konačno, cilj istraživanja je izraditi ekspertni sustav umjetne inteligencije koji će biti sposoban predviđati izlazne karakteristike procesa ovisno o različitim ulaznim veličinama čime bi se postiglo efikasnije upravljanje samim procesom, ali i njegovo bolje razumijevanje.
Partnerski potencijali:
FESB Split: Katedra za materijale i tribologiju, Katedra za termodinamiku i termotehniku, KTF Split, Domaće i inozemne znanstveno-istraživačke institucije
Financijski i drugi potencijali:
8.000,00 EUR
Znanstveni ciljevi kojima se daje doprinos: Z-1, Z-2, Z-3, Z-7, Z-9
Mjerljivi pokazatelji kojima se daje doprinos i vrijednost doprinosa: R-Z-01 (1), R-Z-03 (4), R-Z-07 (1), R-Z-F3 (2), R-Z-F6 (2), R-Z-F10 (7)