Voditelj grupe

Članovi grupe

  •   dr. sc. Anna Alajbeg
  •   doc. dr. sc. Nikola Marangunić
  •   Ana Mršić Zdilar, predavač
  •   Antonija Bašić Radelja, predavač

Odjel/Katedra:

Samostalna katedra za društveno-humanističke znanosti

Opis istraživanja:

Kreativnost je jedna od opće-ljudskih značajki koja se istražuje sa gledišta svih društvenih i humanističkih znanosti (pedagogija, psihologija, sociologija, kineziologija…), a međusobni utjecaj iste na umjetnu inteligenciju i obratno još zahtjeva mnogo znanstvenih istraživanja.

Kreativnost i inovativnost kao poželjne karakteristike pojedinca nikad nisu dolazile do izražaja koliko u današnje vrijeme. Integralan i neodvojiv dio svakodnevice studenata i učenika postala je i umjetna inteligencija, kroz koju se sve više može razviti i koristiti kreativnost, ostvariti bolje obrazovne rezultate, individualizirati nastavu, proširiti svoje spoznaje te naposljetku jačati učeničke/studentske sposobnosti te ih osnaživati za samostalne poduzetničke pothvate. Umjetna se inteligencija ubrzano razvija radeći pri tome tektonska pomicanja na tržištu rada na kojemu su kreativnost i inovativnost vrlo cijenjene. Znanje koje uključuje razumijevanje umjetne inteligencije, tehnička i inženjerska znanja te strojno učenje jedne su od vodećih zahtjeva na tržištu rada.

Umjetna inteligencija postala je jedna od vodećih tema kojima se bavi i Europska komisija, koja također naglašava značaj umjetne inteligencije za kreativnost i kreativne industrije. Kreativne industrije predstavljaju 3. industriju na razini EU po zapošljavanju. U kreativnim industrijama većinom radi visoko obrazovana radna snaga te su plaće u istoj osjetno veće nego u drugim industrijama.

Partnerski potencijali:

Udruga INOVA CROATIA, HUKI Hrvatski ured za kreativnost i inovacije, HGK Zajednica kreativnih i kulturnih industrija, Grad Split

Financijski i drugi potencijali:

500 eura (Glavarine, Znanstveni sveučilišni i institucijski projekti)

Znanstveni ciljevi kojima se daje doprinos:

  • Z-1 Poboljšanje učinkovitosti znanstveno-istraživačkog rada (korištenje znanstveno-istraživačke opreme, laboratorija, organizacija istraživačkih grupa i normiranje znanstveno-istraživačkog rada)
  • Z-4 Jačanje ljudskih potencijala za znanstveno-istraživački rad
  • Z-9 Jačanje interdisciplinarnosti znanstvenog rada

Mjerljivi pokazatelji kojima se daje doprinos i vrijednost doprinosa:

  • R-Z-F9 – Broj znanstvenih radova objavljenih u ostalim časopisima koji nisu pod R-Z-03
  • R-Z-F10 – Broj prezentacija i radova prezentiranih na konferencijama ili drugim događajima, odnosno zbornicima skupova.
  • I-G-01 – Broj znanstvenih radova s gospodarskim partnerima te partnerima iz kulture i obrazovanja
  • R-G-F1 – Broj događaja, odnosno zaposlenika i studenata koji su sudjelovali na tematskim događajima (interni, vanjski, međunarodni)
  • R-G-F4 – Broj objava u javnim medijima o aktivnostima i rezultatima primijenjenih i stručnih aktivnosti

Start typing and press Enter to search

Skip to content