prof.dr.sc. Paško Županović

Ivan Poljak, mag. phys. Ericsoon Tesla Split
prof.dr.sc. Franjo Barbir FESB- Sveučilište u Splitu

Područje istraživanja:

Hallov efekt u gorivni člancima,, Neravnotežna termodinamika i gorivni članci

Opis istraživanja:

PEM (proton exchange membrane) je najvažniji dio gorivnih članaka. Njom prolaze protoni od anode ka katodi. Rad membrane karakteriziraju dinamički parametri koji opisuju gibanje protona. To su:
-koncentracija protona
-usmjerena brzina protona
-pokretljivost protona
-kapacitet dipolnog sloja
-otpor membrane
-temperatura na anodnoj i katodnoj strani
-toplinski otpor
Istraživanje ovih svojstava vrši se magnetskim poljem koristeći Hallov efekt i mjerenjem temperature i otpuštene topline.
Eksperimentalni podaci koriste se za konstrukciju elektro-toplinskog modela membrane. Teorijksu bazu čini linearna termodinamika neravnotežnih procesa.

Kontakti s akademskim i drugim institucijama:

– FESB Split

Opis dosadašnje suradnje:

Izvršena su kvalitativna mjerenja Hallovog napona na membrani i Ivan Poljak je održao seminar pod nazivom „Hallov efekt u PEM“ na FESB-u 11. travnja 2017.

Planovi budućih istraživanja:

Kvantitativno mjerenje Hallovog napona koristeći elektromagnete od 1 T
Mjerenje termičkih veličina membrane

Popis odabranih znanstvenih radova:

[1] Singe Kjelstrup, Dick Bedeaux : Non-Equilibrium Thermodynamics of Heterogeneous Systems, World Scienti_c Publishing Co. Pte. Ltd., (2008.).
[2] Singe Kjelstrup, Dick Bedeaux, Eivind Johannessen, Joachim Gross : Non-Equilibrium Thermodynamics fpor Engineers, World Scienti_c Publishing Co. Pte. Ltd., (2010.).
[3] Frano Barbir : PEM fuel cells, Academic Press, Second edition, (2012.) [8] Wolfgang Schmickler : Interfacial Electrochemistry, Oxford University Press, (1996.)
[4] T.E. Springer, T.A. Zawodzinski, S. Gottesfeld : Polymer Electrolyte Fuel Cell Model, ECS -Journal of The Electrochemical Society, (1991.) 51
[5] P. Choi, N.H. Jalani, R. Datta : Thermodynamics and Proton Transport in Na_on, II. Proton Di_usion Mechanisms and Conductivity, ECS – Journal of The Electrochemical Society, (2005.)
[6] Julio César García Navarro : Modeling a Proton Exchange Membrane Fuel Cell using Non-Equilibrium Thermodynamics, Delft University of Technology, (2014.)
[7] Aleksander Kolstad : Membrane Processes Relevant for the Polymer Electrolyte Fuel Cell, Norwegian University of Science and Technology, (2013.)
[8] M. Cifrain, K. Kordesch : Hydrogen/oxygen (Air) fuel cells with alkaline electrolytes, Volume 1, Part 4, pp 267_280 in Handbook of Fuel Cells _ Fundamentals, Technology and Applications, John Wiley & Sons, Ltd, Chichester, (2003.)
[9] F. Gao, B. Blunier, A. Miraoui : Proton Exchange Membrane Fuel Cells
Modeling, ISTE Ltd i John Wiley & Sons, Inc., (2012.)