Doc.dr.sc. Damir Kovačić

Mr.sc. Viktorija Radotić, doktorantica
Mr.sc. Danijel Nejašmić, doktorand
Davor Sunara, dr.med, doktorand
Dipl. ing. Ante Knežić (vanjski suradnik)
Dipl. ing. Dragan Gabelica (vanjski suradnik)
Mr.sc. Mladen Popović (vanjski suradnik)

Područje istraživanja:

• auditorna biofizika
• medicinska neuroelektronika
• istraživanje slušanja i govora
• auditorna neurofiziologija
• auditorni implantati (kohlearni implantati – CI, implantati moždanog debla – ABI)

Opis istraživanja:

Grupa provodi temeljna i primijenjena istraživanja u području biofizike slušanja i govora, te medicinske neuroelektronike. Temeljna istraživanja su vezana uz osnovno razumijevanje neuralne podloge slušanja u osoba s umjetnom pužnicom (kohlearnim implantatom). Kohlearni implant je najuspješniji biomedicinski neuroprotetski funkcionalni uređaj koji omogućuje osjet zvuka u gluhih i teško nagluhih osoba. Osnovna metodologija se temelji na korištenju naprednog sustava za evocirane potencijale sa 128 kanala (128-channel high-density evoked potential system) smještenog u laboratorijsko-audiometrijskoj komori koja zadovoljava ISO-8253.2. standard. S druge strane, primijenjena istraživanja su vezana uz razvoj inovativnog auditorno neuro-elektroničkog sučelja kao modela za novu generaciju kohlearnih implantata i ostalih neuroprostetskih uređaja koji bi eliminirao osnovno ograničenje današnje generacije umjetnih pužnica. Naš osnovni koncept se temelji na spajanju živčanog sustava, uzgojenog putem in-vitro neuronskih kultura (auditornog živca, te kohlearnog nukleusa) sa poluvodičkim CMOS supstratima s igličastim strukturama (čipovima) i ideji da minijaturizacijom elektroda omogućimo svakom auditornom neuronu jedinstvenu pobudu s povratnom vezom.

Kontakti s akademskim i drugim institucijama:

Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu
Imec vzw (Leuven, Belgija)
Katholiek Universiteit Leuven (Belgija)
Klinički bolnički centar Spli
Cochlear LTD

Opis dosadašnje suradnje:

Suradnja se provodi u području razvoja auditornog neuro-elektroničkog sučelja (MEFST, imec vzw) što je rezultiralo publikacijom u Journal of Neural Engineering. Sa KBC Split sudjelujemo u razvoju programa za kohlearnu implantaciju, a s Cochlear LTD na razvoju kodiranja i obrade zvuka prilagođenih za kohlearne implantate

Planovi budućih istraživanja:

Buduća istraživanja su vezana uz neurofiziološku karakterizaciju auditornih neuroelektroničkih sučelja temeljenih na silicijskim supstratima, te proučavanje neuralne podloge slušanja u osoba s kohlearnim implantatima putem praćenja evociranih potencijala.

Popis odabranih znanstvenih radova:

1. Mattotti, Marta; Micholt, Liesbeth; Braeken, Dries; Kovačić, Damir (corresponding author). Characterization of spiral ganglion neurons cultured on silicon micro-pillar substrates for new auditory neuro-electronic interfaces // Journal of Neural Engineering. 12 (2015), 2; 026001-1-026001-12.
2. Verschooten E, Robles L, Kovačić D, Joris PX. Auditory Nerve Frequency Tuning Measured with Forward-Masked Compound Action Potentials. J Assoc Res Otolaryngol. 2012 Sep 5.
3. Pascal Michelet, Damir Kovačić, Philip X. Joris. Ongoing temporal coding of a stochastic stimulus as a function of intensity: time-intensity trading (Journal of Neuroscience, 2012)
4. Kovačić Damir and Balaban Evan. Hearing history influences voice gender perceptual performance cochlear implantees. Ear & Hearing. 31 (2010), 6, 806-814.
5. Kovačić Damir and Balaban Evan. Voice gender perception by cochlear implantees. Journal of Acoustical Society of America. 126 (2009); 762-775.
6. Pena, Marcela; Maki, Atsushi; Kovačić, Damir; Dehaene-Lambertz, Ghislaine; Koizumi, Hideaki; Bouquet, Furio; Mehler, Jacques.

Područja pametne specijalizacije

Tematsko prioritetno područje ZDRAVLJE I KVALITETA ŽIVOTA
Potpodručje Farmaceutika, biofarmaceutika, medicinska oprema i uređaji
Indikativne IRI teme:
razvoj novih medicinskih tehnologija i protokola/postupaka (npr. kardiologije i radiologije)
razvoj medicinske (uključujući stomatološke) opreme i uređaja
Povezane indikativne IRI teme:
ključne razvojne tehnologije za učinkovitije i manje invazivne lijekove i terapije (implantacijski medicinski uređaji i poboljšani površinski premazi i tehnika premaza/ovojnica za lijekove) (KET)
procesna i ugradbena računalna automatizacija i upravljački procesi (ICT)

Tematsko prioritetno područje ZDRAVLJE I KVALITETA ŽIVOTA
Potpodručje Zdravstvene usluge i nove metode preventivne medicine i dijagnostike
Indikativne IRI teme:
novi dijagnostički i terapijski alati i aplikacije (npr. Napredne medicinske slike, ciljana dijagnostika i personalizirana medicina, farmakogenomika i tehnologiju za prepoznavanje i provjeru nove biomarkera, itd.)
klinička istraživanja
oprema, sustavi, aplikacije i rješenja koja se koriste u istraživanjima i testiranjima novih načina liječenja i dijagnostike te praćenja promjena vezano uz bolesti
Povezane indikativne IRI teme:
ključne razvojne tehnologije za uređaje i sustave za ciljanu dijagnostiku (KET)