Studenti su prvog dana boravka na CERN-u posjetili dvije lokacije i odslušali nekoliko predavanja. Najprije su posjetili CERN Data Centre, CERN-ovu Tier-0 računalnu farmu koja je dio Worldwide LHC Computing Grid (WLCG) infrastrukture. Nakon toga je uslijedilo razgledavanja The Antiproton Decelerator (AD) postrojenja u kojem se proizvodi antimaterija, točnije antiprotoni malih energija.
Idućeg dana studenti su posjetili kontrolnu sobu i postrojenje neophodno za rad Compact Muon Solenoid (CMS) detektora. Razgledavanje je bilo popraćeno kraćim predavanjima tijekom kojih je studentima objašnjen rad CMS detektora. Kulminacija posjeta CERN-u je bilo spuštanje do CMS detektora 100 m ispod površine zemlje.