Pozivamo Vas na 15. Fakultetski seminar u srijedu 24.01.2018. u amfiteatru A-1-3 u 12:00 sati na kojem će prof. dr. sc. Matko Marušić održat predavanje pod naslovom „Čemu služi znanost u Splitu?”.

Sažetak: Znanost u određenoj sredini ima više funkcija: a) ona je osnova sustava sveučilišne izobrazbe, b) dio je kulture i napredne tehnologije (kritičkoga) mišljenja, c) učvršćuje moral i objektivnost i, tek na kraju, d) izvor je bitno novoga znanja koje poboljšava svagdanji život. Najviše se povezuje s otkrićima, ali to za sredinu poput naše nije najbitnije, jer je mala vjerojatnost da će u Splitu biti napravljena otkrića koja bi „promijenila svijet“. No, to ne znači da znanost u Splitu treba ili smije biti slaba ili prosječna! On treba biti najbolja moguća i mora se strogo voditi međunarodnim kriterijima, jer samo to omogućuje usvajanje tih kriterija i uspoređivanje naše sredine s razvijenijima. Proistječe da nije bitno ustrajati na određenim tipovima i područjima znanosti, nego na međunarodnim kriterijima izvrsnosti. Oni su sadržani u informacijama koje donose međunarodne baze podataka iz kojih se izvode kriteriji izvrsnosti. Izvrsnost se, dakle, mora mjeriti međunarodnim mjerilima, a politika razvoja znanosti treba se usredotočiti na te kriterije.