Pozivamo Vas na 18. Fakultetski seminar Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u srijedu 28.02.2018. u 10:00 sati u B-3-47 na kojem će dr.sc. Tanja Đurić održati predavanje pod naslovom „Fibonacci anyon excitations of one-dimensional dipolar lattice bosons“.

Sažetak: We study a system of dipolar bosons in a one-dimensional optical lattice using exact diagonalization and density matrix renormalization group methods. In particular, we analyze low energy properties of the system at an average filling of 3/2 atoms per lattice site. We identify the region of the parameter space where the system has non-Abelian Fibonacci anyon excitations that correspond to fractional domain walls between different charge-density-waves. When such one-dimensional systems are combined into a two-dimensional network, braiding of Fibonacci anyon excitations has potential application for fault tolerant, universal, topological quantum computation. Contrary to previous calculations, our results also demonstrate that super-solid phases are not present in the phase diagram for the discussed 3/2 average filling. Instead, decreasing the value of the nearest-neighbor tunneling strength leads to a direct, Berezinskii-Kosterlitz-Thouless, super-fluid to charge-density-wave quantum phase transition.

Životopis: Tanja Đurić rođena je u Dubrovniku 1980. godine. Nakon mature u Prirodoslovno-matematičkoj gimnaziji u Dubrovniku nastavlja školovanje na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu na kojem je diplomirala fiziku 2004. godine. Doktorirala je na Imperial Collegeu u Londonu 2009. godine u području teorijske fizike kondenzirane tvari, a kao postdoktorand radila je na Sveučilištu George Mason (2010. ‒ 2011.), Institutu Max Planck za fiziku kompleksnih sustava (2011. ‒ 2013.), London centru za nanotehnologiju (2013. ‒ 2015.) i Jagiellonian sveučilištu u Krakovu (2015. ‒ 2017.). Dosadašnji istraživački rad i interese primarno usmjerava prema područjima kvantnih koreliranih sustava, topoloških faza materije, ultra-hladnih kvantnih plinova, supravodljivosti, kvantnog magnetizma i kvantnog računalstva.