Studenti 1. godine diplomskog studija Biologije i kemije pod vodstvom dr. sc. Juraja Kamenjarina odradili su trodnevnu terensku nastavu interdisciplinarnog karaktera sa ciljem primjene stečenih znanja i stjecanja novih znanja kroz izvornu stvarnost u florističkom i faunističkom znanstvenom području biologije, ali i u područjima drugih znanosti a s jakim naglaskom na ekologiju, ekologiju bilja i geobotaniku.

Putovanje je započelo posjetom Memorijalnog centra Nikole Tesle u Smiljanu, gdje smo se upoznali sa likom i djelom tog velikog hrvatskog i svjetskog znanstvenika, saznavši tako o njegovom djetinjstvu i mladosti kao i o njegovom radu, važnim otkrićima i postignućima koji su bili od velike važnosti za razvoj današnjeg svijeta.

Zatim smo posjetili špilju Samograd nedaleko od sela Perušić, gdje smo se upoznali sa karakterističnom faunom krškog podzemlja, kao i sa njenim geološkim osobitostima i načinu postanka, a saznali i o speleološkim pothvatima koji su doveli do otkrića same špilje i njene pripreme za prihvat zainteresiranih posjetitelja. Prvi dan terenske nastave završio je posjetom utočišta za medvjede u Kuterevu čija je uloga pružanje sigurnog smještaja za mlade medvjede koji su uslijed krivolova ili nekog nesretnog slučaja odvojeni od majke u dobi kada su premaleni za samostalan život.

Drugi dan putovanja započinje u ličkom selu Krasnom, u kojemu je smješteno i istoimeno svetište, a u čijem smo podnožju posjetili Muzej šumarstva u kojem smo saznali nešto o načinu gospodarenja šumom, starim alatima i prijevoznim sredstvima koji su se koristili za održavanje šuma bukve, jele i smreke, načinu određivanja starosti šuma i pojedinih stabala, a preko prepariranih izložaka, i o bogatoj fauni koja  je dominirala Velebitom. Preko puta Muzeja, posjetili smo zatim Kuću Velebita, kao upravni centar NP Sjeverni Velebit u kojemu smo na izrazito interaktivan način naučili brojne informacije o samom nacionalnom parku, njegovoj izrazitoj flori i fauni, brojnim endemskim vrstama, njegovom geološkom porijeklu, ali i speleološki zanimljivim lokalitetima poput sustava jama Lukina jama – Trojama.

Potom smo se zaputili prema NP Sjeverni Velebit gdje smo posjetili meteorološku postaju na Zavižanu, naučili nešto o ekstremnim uvjetima koji često vladaju na tom dijelu planine, a isto tako i o vrijednim ljudima koji u različitim vremenskim uvjetima spremno i predano očitavaju i dostavljaju meteorološke podatke DHMZ-u u Zagrebu. Nakon toga, u sklopu Parka posjetili smo i Botanički vrt, upoznali se sa njegovom zanimljivom lokacijom i biljnim vrstama, a susreli se sa i sa krdom konja zaduženih za održavanje brojnih velebitskih travnjaka.

Posljednji dan terenske nastave proveli smo na otoku Rabu, posjetili mjesto Lopar i upoznali se sa njegovom specifičnom florom na pješčanoj plaži. Zatim smo posjetili Park-šumu Dundo u kojoj smo napravili nekoliko fitocenoloških snimki, a u samom gradu Rabu osim kulturnih znamenitosti promatrali smo i biljne vrste koje obitavaju na kamenitim zidovima i uz more. Čekajući trajekt za kopno na istočnoj obali otoka, promatrajući nisku, neuglednu floru zaključivali smo o surovim vremenskim uvjetima koji vladaju na tom području,  ponajprije čestoj buri i posolici koju sa sobom nosi.

Putovanje smo završili posjetom uvale Zavratnica, smještene u sklopu PP Velebit koja je nastala izdizanjem morske razine i potapanjem ušća potoka nakon zadnjeg glacijala, a koju obilježavaju značajne halofilne vrste biljaka kao i litoralne životinje prilagođene na stalno zapljuskivanje valova i izmjene plime i oseke.

Kako nam je bilo i što smo sve posjetili pogledajte u fotogaleriji.

Tekst pripremio: Branimir Čorić, student, 1. godine diplomskog studija Biologije i kemije, smjer: nastavnički

Start typing and press Enter to search

Skip to content