U sklopu gostovanja od 22. do 26. svibnja 2023. godine realiziranog u okviru programa akademske mobilnosti Erasmus+ na Odsjeku za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije u Splitu prof. dr. sc. Maria Letizia Amadori sa Sveučilišta u Urbinu „Carlo Bo“ je kratko posjetila Odjel za kemiju PMF-a. Naime, nastavnici Odjela za kemiju dugi niz godina sudjeluju u izvođenju integriranog studijskog programa konzervacija-restauracija, a prof. Amadori predaje kemiju u kulturnoj baštini na spomenutom sveučilištu i već 25 godina se bavi primjenom metoda i tehnika iz područja prirodnih znanosti u istraživanju povijesnih i umjetničkih djela. Mentorirala je više od 140 diplomskih i doktorskih radnji te objavila preko 140 znanstvenih radova u talijanskim i međunarodnim časopisima, kao i dvije monografije.

Pročelnica Odjela, izv. prof. dr. sc. Renata Odžak je s izv. prof. dr. sc. Ivicom Ljubenkovom provela gošću kroz znanstveno-istraživačke laboratorije s naglaskom na novu opremu: Raman mikroskop i XRF spektrometar. Također, razmijenila je s nama iskustva u poučavanju primijenjene kemije na konzervaciju-restauraciju te nas je upoznala sa svojim istraživačkim projektima vezanim za kulturnu baštinu.

Naime, prof. dr. sc. Amadori je provela istraživanje na portretima iz studiola vojvode Federica da Montefeltra u vojvodskoj palači (Palazzo Ducale) u Urbinu, a uža specijalnost joj je rendgenska fluorescentna analiza (XRF).

amadori_01