Zadovoljstvo nam je pozvati vas na 63. Fakultetski seminar koji će se održati na temu FIZIKE OKOLIŠA u ponedjeljak, 6. veljače 2023., s početkom u 12:15, u B3-37, a bit će ga moguće pratiti i online putem poveznice https://meet.google.com/rqm-otzv-wmz

Predavanje će održati doc. dr. sc. Diana Mance, voditeljica smjera Fizika i znanost o okolišu na Diplomskom studiju Fizika, Fakulteta za fiziku, Sveučilišta u Rijeci, na temu

Standard zanimanja Fizičar/fizičarka okoliša

Sažetak predavanja:

U studenom 2022. godine odlukom Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike standard zanimanja Fizičar / fizičarka okoliša upisan je u Registar Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira. Spomenuti standard jedan je od rezultata projekta Razvoj studija fizike uz primjenu Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (FizKO). Na projektu su sudjelovali fizičari s četiri hrvatska sveučilišta, a sve u cilju modernizacije nastavnih planova i programa fizike te njihove prilagodbe potrebama tržišta rada. U ovom predavanju predstavit će se skupovi kompetencija i ključni poslove za standard zanimanja Fizičar / fizičarka okoliša. Osvrnut će se i na proces rada na FizKO projektu, kao i na implementaciju rezultata projekta u studijski smjer Fizika i znanost o okolišu na Diplomskom studiju Fizika, Fakulteta za fiziku, Sveučilišta u Rijeci.

Životopis:

Doc dr. sc. Diana Mance voditeljica je smjera Fizika i znanost o okolišu na Diplomskom studiju Fizika, Fakulteta za fiziku, Sveučilišta u Rijeci. Fokus njenog znanstvenog istraživanja usmjeren je na primjenu stabilnih izotopa u hidrogeološkim istraživanjima krša te na statističko modeliranje okolišnih varijabli. U sklopu FizKO projekta vodila je radnu skupinu za izradu standarda zanimanja Fizičar / fizičarka okoliša. Trenutno sudjeluje u izradi mikrokvalifikacije Prepoznavanje promjena u okolišu i upravljanje rizicima koju zajednički razvijaju Ekonomski fakultet i Fakultet za fiziku Sveučilišta u Rijeci.