Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu (PMFST) jedan je od osnivača, te jedna od najstarijih sastavnica Sveučilišta u Splitu. Fakultet je organiziran u šest odjela i jednu samostalnu katedru od kojih svaki uživa veliku autonomiju u znanstvenoj, nastavnoj i stručnoj djelatnosti. Na šest odjela koji čine okosnicu STEM područja (engl. Science, Technology, Engineering and Mathematics), iznimno važnog za tehnološki razvoj i napredak zemlje i društva, studira više od 1000 studenata o kojima vodi brigu više od 160 djelatnika Fakulteta što PMFST svrstava u veće sastavnice Sveučilišta u Splitu.
Temeljna djelatnost Fakulteta je znanstveno-istraživački, nastavni i stručni rad. Fakultet ustrojava i izvodi sveučilišne studijske programe iz prirodnih i tehničkih znanosti te sudjeluje u izvedbi interdisciplinarnih studija. Znanstvena i stručna istraživanja Fakultet provodi u prirodnim, tehničkim, društvenim, interdisciplinarnim, biotehničkim znanostima, te području biomedicine i zdravstva. Na Fakultetu se obrazuju nastavnici (prvostupnici i magistri edukacije) iz matematike, fizike, informatike, tehnike, biologije i kemije; te inženjeri (magistri struke) iz matematike, fizike, podatkovne znanosti i inženjerstva, te molekularne biologije. U posljednjih nekoliko godina sve su više prepoznati i sveučilišni poslijediplomski (doktorski) studij Biofizike, te sveučilišni poslijediplomski (doktorski) studij Istraživanje u edukaciji u području prirodnih i tehničkih znanosti. Osim navedenog, Fakultet je prepoznatljiv i po stručnom dopunskom pedagoško-didaktičko-psihološko-metodičkom obrazovanju nastavnika.
PMFST je u posljednjih nekoliko godina značajno intenzivirao aktivnosti vezane uz popularizaciju znanosti, s naglaskom na STEM područja. Ove aktivnosti odvijaju se prvenstveno kroz organizaciju Festivala znanosti i Noći istraživača, ali i kroz organizaciju niza predavanja i radionica namijenjenih prije svega učenicima osnovnih i srednjih škola, ali i djeci predškolske dobi. Za učenike osnovnih i srednjih škola organiziraju se dodatne pripreme za natjecanja iz područja matematike, fizike, kemije, biologije, i informatike, čime se Fakultet dodatno integrira u zajednicu. Pored navedenog, u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje, organizira se i provodi usavršavanje nastavnika iz STEM područja.
Uspješnost Fakulteta reflektira se kvalitetom njegovih bivših studenata. Diplomirani studenti koji visokoškolsko obrazovanje steknu na PMF-u, potpuno su osposobljeni za obavljanje poslova za koje su se školovali, kao i za praćenje razvoja struke uključivanjem u cjeloživotno obrazovanje i vrlo su traženi na tržištu rada. Određeni broj tih studenata trajno ostaje vezan uz svoju alma mater putem članstva u Alumni udruzi PMFST-a koja okuplja bivše studente, ali i sve prijatelje Fakulteta. Osim toga, na Fakultetu je aktivna udruga studenata biologije NukleuST, dok je Fakultet usko povezan sa Splitskim matematičkim društvom i Fizikalnim društvom Split.
Možda je manje poznato, ali PMFST je kroz Odjel za biologiju godinama angažiran u radu Botaničkog vrta u Splitu koji je smješten na obroncima Marjana. U tom kontekstu, posebna pozornost posvećuje se poticanju i razvijanju kulture njege i zaštite prirode, kao i znanstveno-istraživačkom, te edukativnom radu kroz edukaciju studenata PMFST-a i srodnih fakulteta, djece predškolske dobi, i učenika osnovnih i srednjih škola.