U srijedu 18. rujna 2019. g., u 20h, u amfiteatru A0-1, održat će se projekcija filma edukativnog sadržaja o egzoplanetima, nakon čega će svi prisutni imati priliku dati svoj prijedlog za imenovanje egzoplaneta i zvijezde oko koje se okreće.
Događaj organizira Astronomska sekcija Fizikalnog društva Split, kao dio proslave 100. godišnjice Međunarodnog astronomskog saveza (IAU). IAU organizira svjetski natječaj IAU100 NameExoWorlds – Imenujte egzoplanetni sustav – koji svakoj zemlji na svijetu omogućuje da imenuje odabrani egzoplanet i zvijezdu oko koje se okreće. Hrvatskoj je dodijeljen sustav u zviježđu Ris u kojem se oko zvijezde trenutačno službenog imena HD 75898 okreće divovski planet (HD 75898b) mase gotovo tri puta veće od Jupiterove. Ukoliko vremenski uvjeti dopuste, održat će se i astronomsko promatranje.
Sudjelovanje je otvoreno za javnost, a posebno pozivamo učenike osnovnih i srednjih škola te studente.