Istražvači iz Splita i European Molecular Biology Laboratory iz Heidelberga pokazali su da crijevne bakterije imaju važnu ulogu u nastanku raka mokraćnog mjehura jer metaboliziraju kemikalije iz skupine nitrozamina u njihove opasnije kancerogene varijante (Gut microbiota carcinogen metabolism causes distal tissue tumours | Nature).

Doprinos ovom opsežnom istraživanju dali su i znanstvenici Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Viljemka Bučević Popović i Ivica Ljubenkov s našeg Odjela za kemiju, kao i djelatnici drugih splitskih institucija – KBC Split i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije. Prvi autor rada je naša bivša studentica Blanka Milić Roje koja je po završetku studija Biologije i kemije nastavila svoje doktorsko i postdoktorsko usavršavanje u grupi prof. Terzića na Medicinskom fakultetu.

Provedena studija nastavak je rada na problematici povezanosti bakterija i raka mokraćnog mjehura u sklopu kojega je ranije objavljen rad u časopisu Scientific Reports s kolegicom Bučević Popović kao prvim autorom The urinary microbiome associated with bladder cancer | Scientific Reports (nature.com).

Poveznice na više informacija o istraživanju:

Slobodna Dalmacija – Svjetski podvig splitskih znanstvenika! Otkrili kako nastaje rak mokraćnog mjehura, testiraju lijek; sve objavio Nature

Gut microbes implicated in bladder cancer | EMBL

Start typing and press Enter to search

Skip to content